Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir?

1
498
Ses Kısılması
Ses Kısılması

Gırtlakta iltihap, enfeksiyonlar, alerji, reflü, sigara, bağırmak, çığlık atmak ve ses tellerine gelen darbeler ve benzeri durumlarda ses kısılır. Ayrıca kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlığı, grip gibi boğaz hastalıkları ses kısılmasına neden olur. Öncelikle bir doktora gözükmeniz tavsiye edilir, en iyi öneri doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Ses kısılmasına ne iyi gelir diye düşünülürse bol miktarda su içmek, düzenli uyku uyumak, yemek yerken yiyecekleri çiğneyerek yutmak, gerekmedikçe konuşulmaması gerekir. Duman altı ortamlara girilmemesi gerekir, kahve kola enerji içecekleri gibi kafeinli içecekler ve alkollü içecekler ses kısıklığının düzelme süresini uzatır. Bitki çayları örneğin zencefilli bitki çayı, turp suyunun da ses açıcı özelliği vardır turp suyunun kaynatılıp gargara yapılması ses kısıklığına iyi gelir. Ses kısıklığına iyi gelen bitkiler limon, zencefil, sarımsak, papatya, ekinezya, soğan ve zerdeçal iyi gelen bitkiler arasındadır. Eğer sesiniz soğuk algınlığı, öksürme gibi nedenlerden oluşmuş ise bal ve bal gibi yoğun kıvamlı gıdalar kullanılır örneğin çeşitli pekmezler gibi malzemeler buna örnektir. Ses kısıklığı 2 hafta boyunca sürer ve ses değişimleri yaşanırsa yani uzun bir süre ses tamamen yok olur ise hastanelerin kulak- burun – boğaz bölümüne gidilerek tedavi olunması gerekmektedir.

Bu maddeler ve benzer maddeler ses kısıklığına iyi gelir. Eğer bu maddeler iyi gelmezse hastaneye gidilmesi gerekir. Lakin hastaneye gidilmez ise çeşitli zararlara yol açabilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.