TC Kimlik Numarası

0
377
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı

Günümüzde TC Kimlik Numaramız ile hakkımızda neredeyse her işlem yapılabiliyor. Herhangi bir resmi dairede yapılacak işlemimiz olduğunda işlem öncesi genellikle önce TC Kimlik Numaramız istenir. Kimlik numaranızı söyledikten sonra görevli kişisel bilgileri ulaşır ve ardından hakkımızda yapılacak işlemi gerçekleştirir.

Emekli olmak için bekleyenler ssk ve bağkur borç sorgulama işlemlerini de kimlik numarası ile yapabilmektedir. Belirli günü ve primi doldurduktan sonra emekli olunur. Ayrıca sağlık sigortanız olduğu sürece devlet hastanelerin de ücretsiz muayene olabilir, ilaçlarında SGK tarafından karşılanmayan kısmını ödeyerek ilaçlarınızı alabilirsiniz (birçok ilacın tutarını SGK karşılamaktadır).

TC Kimlik ile sorgulama yaparak sizde internet üzerinden kendi hakkınızdaki bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.

TC Kimlik Numarası Algoritması

Sorgulama işlemlerinin yanında TC Kimlik Numarası ile ilgili bilgi verecek olursak TC Kimlik Numarası belirli bir algoritma ile oluşturulur. Bu algoritmanın bilinenleri şunlardır:

  • 11 basamaklıdır. Her hanesi rakamsal değerden oluşur. İlk hane “0” olamaz.
  • 1. 3. 5. 7. ve 9. hanelerin toplamının 7 katından, 2. 4. 6. ve 8. hanelerin toplamı çıkartıldığında, çıkan sonucun 10’a bölümünden kalan (mod 10), bize onuncu haneyi verir.
  • 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ve 10. hanelerin toplamının 10’a bölümünden kalan (mod 10) bize 11. haneyi verir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.