Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

0
635
Regedit - Windows Kayıt Defteri
Regedit - Windows Kayıt Defteri

Windows kayıt defteri genel anlamı ile ayarlarımızın, bilgisayarımızda bulunan tüm bilgilerimizin, donanımlarımızın ve bilgisayarımızın içeriğinde bulunan tüm içeriklerin kayıt altına alındığı bir veri tabanı sistemidir. Windows işletim sistemi çalışırken veritabanına düzenli olarak ihtiyaç duymaktadır ve bu yüzden veritabanında oluşan herhangi bir sıkıntı bilgisayarımızda ciddi anlamda problemlere neden olabilmektedir.

Bilgisayarımızın performansının düşmesi, ağırlaşması ve yavaşlaması veri tabanımızdaki verilerin düzenli olarak temizlenmemesinden ileri gelmektedir. Bilgisayarımıza herhangi bir yazılım yüklenip sonrasında silindiği zaman bile silinen yazılımın kalıntıları kayıt defterinde kalabilmekte ve bilgisayarımızı yavaşlayıp ağırlaşmasına neden olmaktadır.

Kayıt defterimizin temizliğinin manuel yapılması genel olarak önerilmemektedir çünkü yapacağımız en ufak bir yanlışlıkta sistemde geri dönüşü olmayan ciddi zararlar meydana gelebilmektedir. O yüzden de bu işlemi bir program vasıtası ile yapmamız en uygunu olacaktır.

Bu konu ile ilgili önerilen en etkili program ise CClenear programıdır. Bu programı bilgisayarımıza indirip kurmamız ve sonrasında ise çalıştırılan programın sol kısmında yer alan menüde bulunan kayıt defteri butonunu tıklayarak temizleme ve tarama işlemine başlamalıyız. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra ise programda bir pencere açılarak tüm sorunları çöz butonu karşımıza çıkacaktır. Bu butonu tıklamamız ve akabinde yedek almanız önerilmektedir. Yedek alarak olası hata durumunda düzeltebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.