3D ile Güvenli Alışveriş

2
674
3D ile güvenli alışveriş
3D ile güvenli alışveriş

Hayatımızın önemli parçası olan kredi kartlarımız artık bizim için çok kullanışlı hale geldi. Her anımızda kullandığımız kredi kartları internet üzerinde de çok yoğun kullanılıyor. Peki ama nasıl rahatlıkla internet üzerinde kredi kartı kullanabiliriz? İnternet üzerinde 3D ile güvenli alışveriş yapabiliriz.

3D Secure kart kullanırken çok tercih edilen güvenlik önlemlerinden yalnızca birisidir. 3D Secure uluslararası güvenlik platformu olarak isimlendirilir. Kredi kartımızı ödeme için kullanılan pos cihazında kendi belirlediğimiz şifremiz ile kullanırken online alışverişlere göre daha az sorunla karşılaşırız. Çünkü mağaza alışverişlerinde pos cihazına şifremizi girmemiz için kredi kartımızın da fiziksel olarak kullanılması gerekiyor ve ardından şifre ile doğruluyoruz.

Eğer yeni bir kart aldıysanız veya kullandığınız kartınızda alışveriş esnasında şifre sormadan ödeme onaylanıyorsa (temassız kredi kartları hariç) bankanızla iletişime geçerek şifrenin aktif edilmesini isteyebilirsiniz.

Yeni nesil kartlarda temassız ödeme özelliği de bulunmakta, temassız ödeme ile hızlıca şifre girişi olmadan ödeme yapabilirsiniz fakat bankalar temassız ödeme ile kartın güvenliği için günlük yapılabilecek alışveriş limitini normal alışverişlere göre daha az tutuyor.

İnternetten yapılan alışverişler günümüzde artık çoğaldığı için herhangi bir tehlikede de 3D Secure buna bulunan bir çözümdür. Bankaların anlaşması sonucu yapılan bu uygulama ile daha güvenli ödeme yapabilirsiniz.

3D ile Güvenli Alışveriş

Bazı alışveriş siteleri ödeme aşamasında “3D ile Güvenli Alışveriş” seçeneğini tercihe bağlı bırakıyor, bu durumlarda bunu seçebilirsiniz. 3D ile ödeme yapacağınızda kredi/banka kartı bilgilerinizi girdiğinizde telefonunuza SMS ile veya kartınızın mobil uygulaması üzerinden doğrulama yapmanız için şifre gönderilir. Bu şifreyi karşınızdaki ekrana yazdığınızda alışveriş ödemeniz onaylanacak ve alışverişiniz tamamlanmış olacaktır. Ayrıca 3D ile yapılan ödemeler güvenlik kontrollerinden daha hızlı geçerek ödeme işleminiz daha hızlı onaylanacaktır.

3D olmadan ödeme kabul edilen siteler/kuruluşlarda kredi kartınız üzerinden ödeme çekilebilir, ödeme yapacağınız site veya kurumlar konusunda seçici olun.

Kredi kartı güvenliğiniz için öneriler

  • Ödemelerinizde 3D kullanın.
  • Online ödemelerinizi sanal kart ile yapın.
  • Kullanmıyorsanız kartınızı online ve yurt dışı alışverişlere kapalı tutun.
  • Belirli zaman aralıklarıyla hesap özetinizi kontrol edin.
  • Online ödemelerinizde ödeme yapacağınız sitenin güvenliğinden emin olun.
  • En önemlisi kart bilgilerinizi kimse ile paylaşmayın.
  • Herhangi bir şüpheli işlem gördüğünüzde bankanıza danışın.

2 YORUMLAR

Comments are closed.