Sanal Kart

0
580
Sanal kart
Sanal kart

Sanal kart, internet üzerinden veya mobil olarak kredi kartı bilgilerini girerek ödeme yapacağımız alanlarda daha güvenli ödeme yapabilmemize olanak tanıyan bir sistemdir. Bankadan bankaya kullanım şekli ve özellikleri değişse bile genel hatlarıyla işlevi aynıdır.

Gerçek kart bilgilerinizi paylaşmadan bankanız üzerinde online şube veya mobil şube aracılığıyla sanal bir kredi kartı oluşturarak ona geçici limit tanımlayarak kullanabilirsiniz.  Sanal kredi kartı oluşturma işlemleri bankadan bankaya farklılık göstermekte olup bazı bankalarda hesabınız olması dahi yeterli olup sanal kart oluşturabilirsiniz. Bazı bankalarda ise kredi kartınız olması gerekir. Oluşturduğunuz sanal kart ile işleminiz sona erdiğinde limitini sıfırlayarak boşta bırakabilir veya iptal edebilirsiniz. İptal süreçleri de bankadan bankaya değişmekle birlikte genellikle uygulama üzerinden yapılabilmekte ve sonrasında yeni kart oluşturulabilmektedir.

Sanal kart oluşturduktan sonra size verilen kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodunu gerçek kredi kartıymış gibi online ödemelerinizde kullanabilirsiniz. Varsayılan limit 0 TL geleceği için limit tanımlamayı unutmayın. Tanımlı zaman geçtiğinde limit sıfırlanacağı için limit yetersiz uyarı alabilirsiniz. Tanımladığınız limitin süresini kendiniz belirleyebilirsiniz. Asıl kartınızın limitini geçmemek kaydıyla 1 saat ve katları, 1 gün ve katları şeklinde tanımlayabilirsiniz. Tanımladığınız limit süresi sona erdiğinde kalan limitiniz asıl kartınıza aktarılır ve sanal kartınızdan düşülür.

İhtiyacınız kadar limit oluşturduğunuzda denk gelebileceğiniz sistem hatası nedeniyle çoklu çekimlerden de kurtulmuş olursunuz. Böylece otomatik olarak bilginiz dışında çekim yapılmaz.

Bir çok sanal kart 3D ile güvenli alışveriş destekleyerek asıl kartınızda tanımlı cep telefonunuza onay mesajı gönderilmesine izin vermektedir. Yaptığınız ödemelerde 3D kullanmanızı öneriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.