DNS ile VPN Arasındaki Farklar

0
682
Ethernet
Ethernet

Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde yasaklanan sitelere giriş için kullanılan VPN ve DNS birçok kişi tarafından aynı şeylermiş gibi düşünülse de aslında birbirinden oldukça farklı iki sistemdir. Size bu farkları iki sistemi de tanımlayarak anlatalım.

VPN Nedir?

Virtual Private Network kişiye özel ağ anlamına gelir. Yani siz Türkiye’deki servis sağlayıcıları kullanarak bir siteye erişemiyorsanız ve DNS dahi işe yaramıyorsa ikinci aşama olarak bir VPN hizmeti kullanırsınız. Böylelikle yurtdışındaki bir sanal bilgisayara istek gönderilir, o bilgisayar size istediğiniz websitesini iletir. Yani sizin ve ulaşmak istediğiniz websitenizin arasında bir aracı görevi görür.

DNS Nedir?

Her alan adının (ör:bilgi-sayar.net) bir ip adresi vardır. Yani siz o alan adını yazdığınızda o ip adresine bağlanırsınız. İP adresleri uzun ve karmaşık olduğundan dolayı akılda kalıcı alan adları ile o ip adresine bağlanmanız sağlanır. Fakat o site servis sağlayıcınız tarafından engellenirse alan adına girerken sizi o sitenin engellendiğine dair açıklama yapan başka bir ip adresine yönlendirir. Fakat siz kendi internet sağlayıcınızın DNS sunucusunu değil de başka bir internet sağlayıcının DNS sunucusunu kullanırsanız (ör: Google) bu yönlendirme ortadan kalkacağı için siteye kolayca bağlanabileceksiniz. Fakat bazen alan adı yerine ip engellemeleri olacağından ötürü bu konuda da VPN hizmetlerinden kullanmanız gerekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.