Yuri Alekseveyiç Gagarin Hakkında

0
579
Yuri Alekseveyiç Gagarin
Yuri Alekseveyiç Gagarin

Tarihe adını altın harflerle yazdırmayı başaran ve birçok icada imzasını atan kişiler sayesinde dünyamız daha yaşanılabilir teknolojik gelişmelerde çığır açar hale gelmiştir.

Yuri Alekseveyiç Gagarin hakkında söylenecek birçok durum vardır. Azimi ile göstermiş olduğu başarılar sayesinde adını tarihin sayfalarına yazdırmayı başarmış kişilerden biridir. Sovyet asıllı olan bu kişi uzaya çıkarak dünyayı uzaydan gören ilk insandır. 9 Mart 1934 yılında dünyaya gelmiştir. Ailesi bir çiftlikte çalışarak geçimini sağlıyorlardı. 4 kardeşlerdi ve kendisi üçüncü çocuktu. Henüz kendisi on yaşındayken ikinci dünya savaşı yaşanıyordu. Bu yıllarda iki abisi Almanya’ya savaşa katılmak için götürülmüşlerdi. Gagarin çok zeki bir o kadar da yaramaz bir çocuktu.

Okuldaki matematik öğretmeninin kızıl ordu hava kuvvetlerinde uçması,  Gagarin’i heyecanlandırdığı ve bu nedenden uçmaya merakı uyandığı tahmin edilmektedir. Çocukluğunda bir dökümhanede çırak olarak işe başlayan Gagarin,  sonrasında teknik bir okula seçilerek hava kulübüne girmiştir. Belki buradayken kader ağları örmeye başladı ve küçük uçaklarla uçma deneyimi burada başladı. 1955 yılına geldiğinde teknik okuldan mezun olarak bir pilot okuluna girerek savaş uçağı kullanmak için eğitim almaya başladı. Tam iki yıl sonra Valentina adında bir kızla tanışarak evlenme kararı aldı. Sonrasında ise Norveç sınırında bulunan bir bölgeye atanarak çalışmaya başladı. Sovyetler kozmonot alımı yapmak için başvuru aldığında Gagarin de başvuru yaptı.

Yuri Alekseveyiç Gagarin
Yuri Alekseveyiç Gagarin

Çok zorlu bir süreç bekliyordu kendisini ve birçok testlere tabi olarak alınacak olan yirmi kozmonottan biri olmayı başardı. Bu arada iki kişi arasında tercih yapılması gerekiyordu. Bu iki kişiden biri Yuri Gagarindi. Gagarin’in sıcakkanlı ve son derecede güler yüzlü olmasından dolayı bu iki kişiden biri olarak seçilmesinde etkili bir neden olmuştur. Tarih 12 Nisan 1961 i gösterirken Gagarin adı Vostok olan uzay aracı ile yükselerek uzaya çıkan ilk insan olarak tarihe geçmiştir. Bu sırada TASS’ın kumandanı olan Maksat Babayev Gagarin’in rütbesini yükseltmiştir. Neden olarak da gösterilen gerekçe geri dönememe ihtimali olması yönünde açıklama yapılmıştır. Fakat korkulan olmayarak Gagarin gayet sağlıklı olarak dünyaya geri dönmeyi başarmıştır. Bu anlamda Sovyetler Birliği komünist partisi Gagarin’e bütün başarılarımızın düzenleyicisi sözleriyle övgülerini sunmuştur. Uçuştan döndükten sonra büyük beğeniler görerek ünlü kişilerden biri olmayı başaran Gagarin 1962 yılında bir kozmonot yetiştirme merkezinde görev almaya başlamıştır. Tarih 27 Mart 1968 i gösterirken Gagarin bir model uçağı ile sürüş yaparken yanında bulunan eğitmeni ile hayatını kaybetmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.