Dalış Nedir? Nasıl Yapılır?

1
713
Dalış
Dalış

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde, su sporları oldukça yaygındır. Sörf, kürek, yüzme, dalış vb.su sporlarının içinde hiç kuşkusuz ki en büyülü olanı dalıştır.

Gerek denizler altındaki o sihirli güzelliğe dahil olabilmenin verdiği hazdan, gerekse de ülke turizmine sağladığı katkıdan dolayı dalış sporu özellikle son yıllarda daha da popüler olmuştur.

Dalış sporu ile ilgilenenler iki farklı çeşitte dalarlar. Su altında, herhangi bir su altı ekipmanı olmadan(dalgıç kıyafeti, tüp vb.) gösterilen performans, serbest dalıştır. Ciddi bir eğitim ve deneyim gerektirir. Nefes ve su altında yön bulma teknikleri ile ilgili eğitim almadan serbest dalış yapmak, hemen hemen intihardır. Sığ sulara dalma tekniklerinin ve akıntıya karşı koyma tekniklerinin de bilinmesi gerekir. Tüm bu spesifik bilgiler ancak uzman bir kişiden alınacak eğitimle öğrenilir. Bu anlamda dalış sporu ile ilgileniyorsanız yapmanız gereken ilk iş iyi bir dalış kursu seçerek, dalış eğitimi almak, hatta bu spora çok bağımlıysanız bir dalış kulübü seçerek üye olmanız sizin için çok daha avantajlı olacaktır.

Gerekli eğitimleri alıp, uzman kişi eşliğinde yeterince dalış yaparak ve deneyim kazanarak özgürce dalış yapabilir, kendinizi mavi sulara bırakıp özgürlüğün tadına varabilirsiniz.

Gelelim ikinci tür dalışa…

Tüplü dalıştır. Her türlü su altı ekipmanı ile derin sularda uzun süre kalarak dalış da eğitim gerektirir ancak serbest dalış kadar cüretkar olmadığı için kısa bir programla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu anlamda daha çok turizm sektöründe etkin bir rol oynar. Turistlere kısa bir eğitim verilerek, eğitmenler eşliğinde tüplü dalış gerçekleştirilmektedir. Özel dalış giysisi, şnorkel, tüp, palet, ağırlık kemeri, maske ve aksesuarlardan oluşan tüplü dalış su altı ekipmanlarının hepsi sağlam ve tam olmalıdır.

Herhangi bir sertifikanız yoksa özel eğitmeninizle birlikte eğlenmek amaçlı dalabilir, su altı güzelliklerimizi yakından izleyebilirsiniz.

Tabi ki eğitmenin koyduğu kurallar dışına çıkmadan…

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.