Geceleri Sık Uyanmanın Nedenleri

0
465
Geceleri Sık Uyanmanın Nedenleri
Geceleri Sık Uyanmanın Nedenleri

Sağlıklı yaşamın en önemli destekçilerinden birisi de düzenli bir uyku alışkanlığına sahip olunmasıdır.  Hayatımızın belirli bir döneminde uyku bozukluğu yaşayabiliriz. Hepimiz yaşadığımız uyku bozuklukları nedeniyle endişelenir ve rahatsız oluruz. Uyku bozuklukları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Uyku bozuklukları arasında geceleri sık uyanma önemli nedenlerden birisidir. Geceleri sık sık uyanmanın nedenleri psikolojik olaylardan kaynaklanabileceği gibi biyolojik ve fizyolokik sebeplerden de ileri gelebilir.  Geceleri sık uyanmanın nedenini doğru olarak tespit edebilmek, bu sorunun çözümü için atılacak en önemli adımlardan birisidir.  Aşağıda geleceri sık uyanmamıza neden olan bazı nedenleri görebilirsiniz.

 1. Alışkın olduğumuz yerden farklı bir yerde uyumak;
 2. Yatağımızın konforlu olmayışı
 3. Fazla yemeğin ardından hemen uyumak
 4. Uyunan ortamın çok sıcak olması,
 5. Uzun bir seyahatten sonra jet lag yaşanması
 6. Uyku apnesi
 7. Kan şekeri seviyemizin düşmesi
 8. Psikolojik olarak sıkıntılı ve stresten kaynaklı uyanmalar
 9. Bedensel ve ruhsal rahatsızlıklar,
 10. Kullanılan ilaçların meydana getirdiği yan etkiler,
 11. Uyku sırasında kabus görülmesi,
 12. Kişisel uyku döngüsü

Geceleri sık uyanma durumunu yaşayanlar uyku öncesi alışkanlıklarını gözden geçirerek bu duruma neden olabilecek sebeplerin bir listesini oluşturmalıdırlar.  Geceleri sık uyanmaya sebep olan durumların sürekli hale gelmesinin sağlığımızı ciddi şekilde olumsuz etkileyeceği düşünülerek bir uzman desteği alınmasında fayda vardır.

Özellikle biyolojik ve fizyolojik durumlar nedeniyle meydana gelen gece sık uyanmalarının nedeni mutlaka konunun uzmanları tarafından tetkik edilerek belirlenmelidir.  Örneğin Uyku apnesi, ortapedik rahatsızlıklar, burun tıkanıklığı, romatizma gibi sağlık sorunları hem gece sık uyanmamıza neden olur hem de tedavi edilmemesi halinde yaşam kalitemizi olukça olumsuz şekilde etkileyebilir. Bazen bedensel herhangi bir problemimiz yokken yaşadığımız psikolojik nedenler ve ruhsal rahatsızlıklar da uzman desteği alarak çözüm aramamız gereken durumlar arasında yer almaktadır.

Diğer türden geçici nitelikli olan sık uyanma nedenleri ise ilgili durumun düzeltilmesi ya da ortadan kaldırılması halinde kendiliğinden düzelecektir. Örneğin bulunduğumuz uyku ortamının fiziksel özelliklerini sıcaklığını, yatağı ve konumunu değiştirerek geceleri sık uyanma durumunun ortadan kalmasını sağlamamız mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.