Köpek Saldırısında Ne Yapmalıyız?

3
1079
Köpek
Köpek

Hepimizin günlük yaşantımızda korkuları vardır. Kimimiz asansöre binememe, yükseklik, kapalı alan gibi korkuları varken, kimimiz köpek, kedi gibi canlı varlıklardan korkarız. Korku bir duygudur ve tehdit algısıyla doğar. Köpek korkusu içlerinde sanırım en fazla olanıdır. Günümüzde sokaklarda başı boş dolaşan bir evi olmayan o kadar çok köpek var ki hepimiz bir şekilde bu köpeklerin saldırısından nasibimizi almışızdır.

Saldıran bir köpek genelde daha önce bir şiddete maruz kalmıştır. Kendilerini savunmak için saldırıya geçerler. Kimisi de bu mekan benim uzak dur çabasındadır. Yaşam alanına girdiğinizde sizi uzaklaştırmak için sadece havlayanı da vardır üstünüze saldıranı da çıkabilir. Özellikle yavruları varsa anne köpek koruma içgüdüsüyle saldırır. Aç kaldıklarında ya da yiyeceğini alacağınızı düşündüğünde saldırır. Bir tehdit olarak gördüğü her şeyde koruma içgüdüsü devreye girer ve tepkisini gösterir.

Köpek Saldırısında Ne Yapmalıyız?
Köpek Saldırısında Ne Yapmalıyız?

Peki bir köpek saldırısında ne yapmalıyız? Önce kendimizi koruyabileceğimiz yakınlarda bir mekan varsa araba ev dükkan gibi kısa mesafedeki yerlere kaçabiliriz. Kaçamayacak durumdaysak en önemli olan korkunuzu köpeğe belli etmemeniz. Korktuğumuzda vücudumuz adrenalin salgılar ve köpekler korkumuzu hisseder. Korktuğunuzu belli etmeden yokmuş gibi davranarak kendinize güvendiğinizi belli etmelisiniz. Korkmadığınızı kendisine bir zararı olmayacağınızı düşünerek size yaklaşmayacaklardır. Bu durumdan fırsat bilip hızlıca uzaklaşabilirsiniz. Yakınlarda sığınabileceğiniz bir yer yoksa kesinlikle kaçmayınız. Sizin arkanızdan gelmesini sağlarsınız ve köpeklerin çok iyi koşabildiğini unutmayın.

Elinizde bir şey olduğunu gördüklerinde (taş, sopa, çanta gibi) karşı saldırıya geçeceğinizi düşünerek yaklaşmayabilirler. Elinizde bir şey yoksa yerden bir şey alır gibi yapın size yaklaşmasını engelleyebilirsiniz. Yüksek sesle bağırıp hoşt diye klasik kaçırma yöntemi de işe yarayabilir. Kıpırdamadan sessiz kalmak göz göze gelmemekte korkmadığınızı hissettirecek saldırıyı engelleyecektir. Göz temasını meydan okuma olarak algılarlar ve saldırabilirler.

Mahallenizde bu gibi köpekler var ve saldırdığını da duyuyorsanız bir önerimizde onları sakin oldukları zamanlarda beslemeniz. Onlarında duyguları ve sevgiye ihtiyaçları vardır ve sizin onlara zarar vermediğini bildiklerinde size zarar vermeyeceklerdir.

UYARI!

Bu anlatılanlar halk arasında yaygın olup söylenenlerdir, her köpekte işe yaramayabilir. Siz tedbir alın ve her zaman dikkatli olun. Köpek saldırılarında ciddi yaralanmalar meydana gelebilir, karşınıza çıkan köpeğe göre davranmalısınız. Aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

3 YORUMLAR

Comments are closed.