Yöneticilik Ve Liderlik Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
575
Yöneticilik Ve Liderlik
Yöneticilik Ve Liderlik

Yöneticilik ve liderlik birbirinden çok farklı kavramlardır. Her ne kadar ikisini de bir topluluğun amiri olarak düşünsek de, alt başlıklarında aslında birbirinden çok farklı olgular olduğu bir gerçektir. Aslında hala birçok amir sadece yöneticidir. Lider ise büyük bir özveri, deneyim ve mutlaka doğuştan gelen yeteneklerle olanlardır.

Yöneticilik ve liderlik arasındaki farklar nelerdir? İkisi arasındaki farklılıklardan bahsedecek olursak;

İyi bir lider; problem çözüp, net kararlar verip arkasında durur, iş ile ilgili bilgisi kendine ve astlarına yetecek kadardır, yaratıcı ve yenilikçidir, kendini sürekli geliştirip yeniler, hedeflerini her zaman çalışanları ile paylaşır, delege ederek yönlendirir, iş süreçlerini kolaylaştırıcı çözümler yaratır, çalışma arkadaşlarının her zaman yanında olup yol gösterir. Kısacası eğer iyi bir liderseniz çalışanlarınız sizin ve misyonunuz için her şeyi yapar. Yönetici ise; emir verir, iş yükler, çalışanlarında destek olmadan iş kalitesini en yüksek düzeyde bekler, bir misyona veya vizyona bağlı çalışmaz, çalışanlarına örnek değildir.

Yönetici, bir alanın başında kişilerin iş yapmasını devam ettirmek için başında bulunan üsttür. Lider ise çalışanı anlayarak ve yanında olarak onlarla beraber aynı amaca koşan bir koçtur. En iyi lidere örnek, Mustafa Kemal ATATÜRK’tür. Lider her zaman sizinle olan, anlayan, çözüm üreten, işi sevdiren, amacı olandır. Yönetici her zaman diliminde yanınızda olamayan ve size amaç yüklemeyen kişilerdir. İyi bir yönetici sonradan da olunur elbette, ama çok az insan lider olarak doğar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.