Hubble Uzay Teleskobu

1
485
Hubble Uzay Teleskobu
Hubble Uzay Teleskobu

1990 yılında Dünya yörüngesine yerleştirilen uzay teleskobunun ismi olup, adını ünlü bilim adamı astronom Edwin Hubble’den almıştır. Uzaya atılan ilk teleskop olmamakla beraber, en büyük ve en gelişmiş teknolojiye sahip uzay teleskoplarından birisidir. Teleskop, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve NASA’nın (Ulusal Havacılık ve Uzay dairesi) ortak bir ürünüdür. Hubble Uzay Teleskobunun yapımı farklı firma ve kuruluşların iştiraki ile gerçekleştirilmiştir. Hubble Uzay Teleskobunun tasarım ve yapım sorumluluğu Marshall Spice Flight Center firması tarafından, bu projedeki bilimsel cihazların denetimi ve yer kontrol merkezi sorumluluğu Goddard Space Flight Center firması tarafından, optik yapı ile hassas alıcıların tasarım ve yapımı ise Perkin Elmer firması tarafından ve uzay mekiğinin yapımı da Lockheed firması tarafından gerçekleştirmiştir.

Uzaya teleskop gönderme fikri ilk olarak 19. Yüzyılın ilk çeyreğinde olgunlaşmaya başlamışken, dönemin ekonomik imkânsızlıkları nedeniyle bu proje 19.yüzyılı son çeyreğine kadar beklemek zorunda kalmış, 1990lü yıllara gelindiğinde gerçekleşme imkânı bulabilmiştir. 1990 yılında yörüngesine yerleştirilen Hubble Uzay Teleskobu, aradan 3 yıl geçtikten sonra çeşitli tadilatlar görerek tam anlamıyla faaliyetlerine başlamıştır.

Hubble Uzay Teleskobunun, atmosfer dışındaki bir yörüngede hareket ediyor olması, teleskobun atmosferin negatif etkilerinden korunmasını sağlamış, görüntü kirliliği ve bulanıklığının önüne geçilerek, dünyadaki teleskoplara oranla daha net görüntüler elde edilmeye başlanmıştır. Hubble Uzay Teleskobu uzaya gönderilmesi ile beraber astronomi konusunda çığır açmış, özellikle astronominin alt dallarından birisi olan astrofiziğin temel problemlerine cevaplar üretmeye başlamıştır. Hubble Uzay Teleskobunun bakımı uzayda astronotlarca yapılmaktadır. Son bakımı 2009 yılında yapılmış olup halen faaliyetlerinde devam etmektedir. Kızılötesi özellikte olan James Web Uzay Teleskobunun 2018 yılında uzaya gönderilmesine kadar geçecek zamanda Hubble Uzay Teleskobu’nun görev yapması planlanmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.