Ofis Masasını Sağlıklı Kullanım İçin Püf Noktalar

0
366
Ofis Masası
Ofis Masası

Ofis masaları, iş hayatının tam anlamıyla vazgeçilmez demirbaşlarıdır. Zamanımızın büyük kısmı o masa etrafında harcanır. Peki, gün içinde bu kadar çok zaman harcadığımız ofis masalarını sağlıklı bir şekilde kullanıyor muyuz? İşte size ofis masasını sağlıklı kullanım için püf noktalar.

Öncelikle masanızda bir düzen olmalıdır. İhtiyaç duyulan araç-gereç vakit kaybetmeden elinizde olsun ki işinizde aksamalar olmasın. Yaptığınız işe göre farklılık gösterse de temel araç bilgisayardır. Diğer tüm nesneler yardımcı elemanlardır denilebilir. Bu yüzden bilgisayarınız masanızın orta noktasında konumlandırılmalıdır. Bu durum masaüstü bilgisayar söz konusuysa monitör ve klavye için de geçerlidir. Ekranla olan mesafenizin göz sağlığınız için 40-65 cm. arasında ve sandalyenizde oturuş biçiminizin omurga sağlığı açısından dik olmasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer ki aydınlatmaya ihtiyacınız varsa sol tarafınızdan ve masaya doğru eğik bir açıyla gelmesi gerektiğini unutmayın.

Bir diğer ve önemli nokta ise elektronik cihazların kabloları ve prizler. Mümkün olduğunca elinize ayağınıza dolaşmayacak şekilde yerleştirmelisiniz ki hem takılıp prizden çıkma durumunda zaman kaybı hem de elektriğe bağlı yangın gibi kötü durumlarla karşılaşma olasılığınız olmasın.

Bilgisayar dışında sık kullandığınız araç gereçleri önem sırasına göre yakınınıza koyabilirsiniz. Örneğin not almak için küçük stickerlar ve kalemler mutlaka elinizin altında olmalıdır. Ama fotokopi, yazıcı gibi cihazların uzağınızda olmasında yarar vardır. Neden mi? Gün boyu aynı sandalyede hiç kalkmadan oturmak vücudu olduğu kadar beyni de fazlasıyla yorar. Gün içinde birkaç defa bu şekilde kalkıp yürümek sağlınız için son derece yararlıdır. Seçme şansınız varsa aydınlık ve ferah bir ofiste çalışmak, başınızı kaldırdığınızda diğer iş arkadaşlarınızı görebiliyor olmak verimli olmanızı sağlayacak diğer etmenlerdir.

Belirli aralıklarla küçük çaplı temizlik yapmaktan üşenmeyin. Ekranın tozunu almak, çekmecelerdeki gereksiz belgeleri kaldırmak gibi. Unutmayın ki aslan yattığı yerden belli olur. Ve bu davranışınız emin olun iş arkadaşlarınız tarafından takdir edilmenize sebep olacaktır.

Son olarak eşinizin ya da çocuğunuzun fotoğrafını masanıza koymak veya masanızda güzel bir çiçek bulundurmak motivasyonunuzu fazlasıyla artıracaktır. Herkese mutlu ve sağlıklı günler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.