Burs Nedir?

1
563
Öğrenci Bursu
Öğrenci Bursu

Burs nedir? Neden bir okul burs vererek, ücretsiz öğrenci yetiştirir?

Burs, bir okulun sınav ile belirlediği öğrencilere verdiği ücretsiz eğitim hakkıdır. Burs veren okullar asla zararına işlemez, birçok insan neden bedava iş olsun mantığı ile burs olayına pek sıcak bakmamaktadır. Bir okul burs karşılığı başarılı bir öğrenci yetiştirmiş ise o başarılı kişi, okulunu temsil eder yani okul için ekstra bir fayda sağlar. Başarılı öğrencilere bu sebeptendir ki burs teklifleri verilmektedir. Ayrıca burs almış bir öğrenci okumuş olduğu bölüm alanında hizmetler vererek okula bu burs fiyatını bir şekilde ödemiş olur.

Ayrıca burs kaynaklarını sadece okullar sağlamamaktadır. Çalışkan durumda olan her öğrenci için kaymakamlıklar, devlet, belediyeler, vs. de burs sağlamaktadır. Bu şekilde öğrencinin yaşamış olduğu yerden halkımız değerli insanlar kazanıyor. Devlet için yarar olarak bakıldığı zaman ise ülkenin gelişmesi dışında devlet yeni bir çalışan kazandığı için vergi geliri artıyor ve ülkemizin okur-yazar oranı artmış oluyor. Bir öğrenci diyerek küçümsemek yerine öğrencinin ülkeye sağladığı faydalara baktığımız zaman görüyoruz ki iyi bir ilerleme yaşanıyor. Burs sistemi, her öğrenciye getirdiği fayda kadar çevresine de katkı sağlayan ve ülkenin okumuş insan sayısını en az masraf ile artırabilen değerli bir sistemdir.

Son olarak belirtmek gerekiyor ki burs ülkeye ve öğrenciye son derece yardımcı bir unsurdur ve bu sistem sayesinde birçok okuma imkanı olmayan öğrencilerimiz okuma şansı bulmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.