Windows Üzerindeki Verileri Korumak veya Saklamak İçin Neler Yapmalısınız?

2
1090
Bulut Bilişim
Bulut Bilişim

Windows üzerinde yaptığımız her işlem kaydolmaktadır ve bu kayıt olan verilerin saklandığı/depolandığı yerler mevcuttur. Bu alanlar genellikle bizim kontrolümüzdedir ancak bazı durumlarda bu durum bizim kontrolümüzde olmayabilir. Bu durumlarda yardımcı yazılımlar veya siteler duruma el atabiliyor. Bu yazımızda sizlere yardımcı siteler ile alakalı bazı bilgiler vereceğiz.

Günümüz teknolojisinde bilindiği üzere bulut sistemi (Cloud) son derece yaygın ve bu yardımcı siteler ile saklamak veya korumak istediğiniz her türlü dosyanızı belirtilen şartlar doğrultusunda koruyabilirsiniz. Windows Üzerindeki Verileri Korumak veya Gizlemek İçin Ne Yapmalısınız sorusunun en kolay yanıtlarından biri olan Google Drive size bu konuda son derece kolaylıklar sağlayabiliyor. Bu işlemin kullanışı ise son derece basit; malumunuz artık herkes Google üzerinden işlemlerini sürdürüyor ve neredeyse herkesin bir Google mail adresi var. Bu adres üzerinden siteye giriş yaptığımızda sağ üstte olan bir küp simgesi gözünüze çarpacaktır. Ona tıkladığınızda Google firmasının size sunduğu belli başlı uygulamaları görebilirsiniz. Bunlardan bizim işimize yarayacak olan ise Drive yazan uygulamadır. Buna tıkladığımızda kendimize klasör oluşturabileceğimiz veya bilgisayarımızdan direk dosya yükleyebileceğimiz bir ekran ile karşılaşıyoruz. Ardından saklamak veya korumak istediğiniz dosyaları bu alana yükleyebilir ve istediğiniz bir platformda siteye giriş yaparak erişebilirsiniz. Siteye dosya yükleme hızı internet sağlayıcınızın desteklediği upload ile doğru orantılıdır. Siteye yüklediğiniz bu dosyaları aynı zamanda başkaları ile de paylaşabilirsiniz. Bu sitenin bize sunmuş olduğu ek özelliklerden biridir. Ayrıca şu an bu yazmış olduğum makalenin temelleri de Google Drive’ın bizlere sunmuş olduğu doküman oluştur sekmesinde hazırlanıp düzenlenmiştir.

Tabii ki Google referans alabileceğimiz tek yöntem değildir. Kullanılabilirlik olarak çeşitli özelliklere sahip birçok uygulama var ve bunlardan birkaçını yazmam gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz; iCloud, Dropbox, Box, OneDrive bunlardan birkaç tanesidir. Bu tür siteler sizin ihtiyaçlarınızı sonuna kadar karşılayabilir ve yarı yolda bırakmayacaktır. Kapasite ihtiyaçlarınıza göre siteleri ve uygulamaları inceleyebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.