ASP’de Session (Oturum)

0
436
ASP
ASP (Active Server Pages)

Session ASP’de aynı sitenin tüm dosyalarında geçerli olan bir veridir. Bu veriyi diğer sayfalara aktarmak için herhangi bir işleme gerek yoktur. Session bir veri tanımlandıktan sonra istediğimiz sayfada o veriyi görüntüleyebiliriz. Session, cookies gibi bilgisayarımızda uzun süre kalamaz. Session tarayıcı kapatıldığında sonlandırılır. Kısa süreli oturumlarda kullanılabilir.

Sessionu aşağıdaki şekilde tanımlayabiliriz:

Session("Site")="bilgi-sayar.net"

Yukarıdaki Site sessionun adıdır ve Bilgi-Sayar.NET ‘de sessiona tanımlanan bilgidir. Sessionların süreleri dakika cinsindendir, sessionlara süre TimeOut ile verilir (Varsayılan süre 20 dakikadır). Site adındaki Sessiona Bilgi-Sayar.NET verisini ve 5 dakika süre verelim.

Session.TimeOut=5
Session("Site")="bilgi-sayar.net"
Sessiona verimizi yazdırdık, peki nasıl kullanıcıya göstereceğiz.
Response.Write Session("Site")

Yazdığımızda kullanıcı “Bilgi-Sayar.NET” olarak görecektir ve 5 dakika sonra otomatik silineceğinden 5 dakika sonra hiç bir şey yazmıyacaktır. Session ‘da tanımladığımız veriyi kullanıcının isteği üzerine erken nasıl sonlandırabiliriz? (Siteden Çıkış Yapma gibi işlemler.)

Eğer tek session değerini sileceksek

Session("Site")=""

ile silebilir.

Session.Abadon()

Kullanıldığında aynı sitedeki tüm sessionları sonlandırır, tamamı silinir. Kısa süreli üye girişlerinde bu mantık uygulanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.