Facebook Virüslerinden Kurtulma Yolları

0
352
Facebook
Facebook

Facebook’ta sürekli olarak arkadaşlarınızı herhangi bir içeriğe etiketliyorsanız sizde bu virüslerin kurbanı olmuşsunuzdur. Bu virüsler facebook hesabınıza uygulama erişim izniyle, tarayıcınıza veya bilgisayarınıza yüklenen herhangi bir uygulama ile bulaşmış olabilir.

Facebook hesabınızda hareketler dökümünü sayfasında arkadaşlarınızı etiketlediğiniz bir paylaşım veya bilginiz olmadan paylaşılmış bir içerik var mı kontrol etmelisiniz. Genellikle bu virüsler birisinin hesabından tüm arkadaşlarını etiketleyerek içerik paylaşır. O etiketlenmiş kişilerinde paylaşımdaki bağlantıyı merak edip tıklamasıyla yayılır. Eğer bir arkadaşınız sizi bu şekilde bir paylaşımda etiketlediyse önce arkadaşınıza sorunuz ve arkadaşınız kendisi paylaşmış ise bağlantıya tıklayınız.

Bu virüsler bilgisayarınızda kalıp sürekli bir şey paylaşmak haricinde girdiğiniz herhangi bir sitede bir yere tıklamanız sonucu otomatik olarak bir sayfayı da beğenebilirsiniz. Bu şekilde otomatik beğenilerde bilgisayarınıza herhangi bir virüs yüklenmeden tıklamanız ile otomatik gerçekleşebilir.

Bu virüslerden kurtulmak için ne yapmalıyız?

Bu virüslerden kurtulmak için ilk önce facebook hesabınızda izin verdiğiniz uygulamaların listesini kontrol edin. Bu listede bilmediğiniz, sizin izin vermediğinizi düşündüğünüz bir uygulama varsa kaldırmanızı tavsiye ederiz. Uygulamalar sayfasında yer alan Platform ise Foursquare gibi uygulamaların kullandığı bir platformdur.

Eğer uygulamalar sayfasında çözüm bulamadıysanız kullandığınız tarayıcının eklentilerini kontrol etmelisiniz. (Google Chrome için menü Ayarlar->Uzantılar, Mozilla Firefox için Araçlar->Eklentiler, Yandex için menüden Uzantılar, diğer tarayıcılarda bulamazsanız lütfen yorum kısmından sorunuz.)

Eğer tarayıcıdaki uzantılarda çare olmazsa bilgisayarınızı combofix ile tarayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.