Güvercinlerin Yön Bulma Sırrı

0
400
Güvercinler
Güvercinler

Zamanının cep telefonları olan ve bu anlamda kullanıldıkları dönemlerde görevini başarı ile yerine getirmiş olan bu sevimli hayvanların, yönlerini nasıl buldukları konusundaki soru işaretleri, Ukrayna’da yapılan bir takım araştırmalara konu oldu. Yapılan araştırmalarda ise ilginç sonuçlar elde edildi.

Bir krater içerisinde video kayıtları ile birlikte kuşları izleyen araştırmacılar bu görüntülerde ilginç detaylara rastladıklarını dile getirdiler. Zürih Üniversitesi’nden Dr. Hans Peter Lipp ve Güney Afrika Üniversitesi’nden Kwazulu Natal’ın açıklamaları, güvercinlerin manyetik ipuçları aracılığı ile varmaları gereken noktayı rahatlıkla tespit edebildikleri yönünde. 10 tane güvercin üzerine GPS cihazı takan araştırmalar, uzun soluklu bir takip süreci sonrasında, güvercinlerin yönlerini jirokopun çalışma tarzına benzer bir yöntem ile buldukları konusunda fikir birliği sağladılar.

Ayrıca güvercinlerin grup halinde gezerken belirli bir hiyerarşik düzene göre hareket ettiklerini vurgulayan araştırmacılar, her güvercinin grup içerisinde farklı rolü olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.