jQuery Başka Sayfanın Bir Kısmını Almak

8
599
jQuery
jQuery

Jquery ile bir başka sayfanın bir kısmını almak oldukça kolay. Eğer sayfa yenilenmeden içeriği güncellemek istiyorsanız özellikle işinize yarabilecek bir konudur ve sayfanın belirli bölümlerini almanız yeterli olacaktır. Sitenizin logo, menü kısımlarınızı almaya gerek kalmadan sadece içerik ve sayfa başlığını almanız çoğu yerde yeterli olacaktır.

jQuery ile başka sayfanın bir kısmını alabilmek için

 • Öncelikle bir kısmı alınacak sayfaya get veya post metodu ile bağlanmanız gereklidir. Eğer herhangi bir form işlemi olmayacaksa get metodu işinizi görecektir.
 • İşlem sonucunda gelen veri içerisinde alacağınız yeri belirleyerek aşağıdaki kodu kullanmanız yeterli olacaktır.

Öncelikle veri bağlantısını kuralım (form işlemi olmayacağı için get metodu kullanacağız)

$.get(“SAYFAADRESİ“, function(yanit){ /* Burada alınacak kısım için kodlar yazılacak */ });

Eğer post metodu kullanmak istiyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Ardından bağlantı kodlarımızın arasına aşağıdaki kodu yazmalısınız.

$alinan=(/<body>(.*?)<\/body >/m).exec(yanit)[1];

Örnekte body etiketleri arasını çektik, siz alacağınız alanı oraya yazabilirsiniz

Kodları toparlamak gerekirse,

$.get(“SAYFAADRESİ“, function(yanit){
alert((/<body>(.*?)<\/body>/m).exec(yanit)[1]);
});

8 YORUMLAR

  • jQuery ile başka sayfadan içerik çekme genellikle yazı gibi alanlar için kullanılır. Bu şekilde bir siteden player çekemezsiniz, sayfadaki javascript gibi diğer nesneleri de çekmeniz lazım.

  • Aynı sayfa içerisinde eğer yazdıkça arama yapılacaksa input keyup fonksiyonunu kullanmalısın veya Arama Yap butonuna tıklayınca arama yapılacaksa form submit fonksiyonunu kullanabilirsin. Bunları yaptıktan sonra jQuery.post fonksiyonunu kullanmalısın.

 1. Hocam iyi günler, bu verdiğiniz kodları bu sayfanın url’si için denedim ancak herhangi bir alert uyarısı alamadım. Yaşadığım sıkıntının sebebi nedir acaba?

  • Merhaba,
   Çekmeye çalıştığınız sayfa başka bir siteye aitse tarayıcınız izin vermeyecektir yada başka bir javascript hatası ile karşılaşmış olabilirsiniz. Konsola bakarak hatayı görebilirsiniz.

 2. Hocam mesela qwe.com (html. php degil) dan idsi xx olan veriyi jqueryle cekip bunu bir degiskene atamak istiyorum. Bunu nasil yapabilirim yukardaki ornekteki gibi yapamadim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.