2014 Yılına Damga Vuran Teknolojik Gelişmeler

3
432
2014 Yılına Damga Vuran Teknolojik Gelişmeler
2014 Yılına Damga Vuran Teknolojik Gelişmeler

2014 yılında birçok teknolojik gelişmeye tanıklık ettik. Birçok firma bu anlamda teknolojiye yön vermek için çarpıştı diyebiliriz. Giyilebilir teknolojilerden, mobil sektöre ve bilişim alanında son bir yılın öne çıkan gelişmeleri yazımızın detaylarında…

Resound Linx

Resound
Resound

Bu yılın en büyük teknolojik gelişmeleri minimal boyutlara indirgenebilen cihazlar üzerinde oldu diyebiliriz. Resound Linx isimli akıllı işitme cihazı bunlara vereceğimiz ilk örneklerden. Birçok duyma engelli vatandaşımızın sorununa çözüm olan bu teknoloji, 2014 yılına damga vuran projelerden biriydi.

Telebot

Telebot
Telebot

Telebotları birçok teknoloji haberinde duymuşsuzdur. Engelli polisler için geliştirilen bu prototip robotlar yeni nesil kablosuz kontrole sahip ve duyarlılık oranı yüksek robotlardan. Robocop filmleri gerçek mi olacak ne?

Exosuit

Exosuit
Exosuit

Exosuit, dalgıçlar için tasarlanan ve okyanuslarda bin metreye kadar dalma imkanı sunan yeni bir kıyafet prototipi diyebiliriz. Giyilebilir teknolojinin, yakın bir gelecekte sınır tanımayacağının ilk sinyalleri bunlar…

Nanopatch

Nanopatch

NanopatchNanopatch ile bir neslin korkulu rüyası haline getirilmiş aşı fobisini 2014 yılı ile geride bıraktır. Nano teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak geliştirilen bu yeni nesil aşı ağrısız bir kullanıma sahip.

Peek Retina

Peek Retina
Peek Retina

Peek Retina ile akıllı telefonlar üzerinden göz muayenesi yapmayı mümkün hale getiren araştırmacılar, 3. dünya ülkelerinde bu sorunun tedarik yöntemine ilaç oldular diyebiliriz.

 

Bunların yanı sıra irili ufaklı ve onlarca yıl ötesinin teknolojik temelleri atılan birçok çalışma mevcut ancak en öne çıkanları elimizden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yeni yılın şu son saatlerinde bilgi-sayar.net ailesi olarak sizlere yeni yılda sağlık, mutluluk ve huzurun evlerinizden eksik olmamasını diliyor ve başarılı bir yıl geçirmenizi temenni ediyoruz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.