Dosya Uzantılarını Göster/Gizle

5
853
Dosya uzantıları
Dosya uzantıları

Bilgisayarımızdaki dosyaların sonundaki uzantılar Windows’da varsayılan olarak gizlidir. Bunları göstermek için programsız basit bir uygulama yapacağız. Dosya uzantısı dosyaların en sonundaki .(nokta)’dan sonra olan kısımdır. Bazı dosya uzantıları aşağıda mevcuttur. Bu şekilde benzer türler arasında geçiş yapabilirsiniz.Mesela .txt not defteri uygulamasını .asp ve .php şekillerinde sitelerde kullanılan dosya haline getirebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda bu uzantılar açık ise “txt” kısmını silip yerine “asp” yazarak direkt dosya türünü değiştirmiş olursunuz. Fakat arasında değişim yapabilmeniz için benzerlikleri olmasıdır. Mesela .txt ile .asp benzerdir, ikisi de yazıdan oluşan dosyadır. Ama .mdb(Access veritabanı) uzantısını .txt(Not Defteri uygulaması) olarak değiştirdiğinizde dosyayı bozuk gösterecektir ve not defteri bu uygulamayı açamayacaktır (açtığında karşınıza karışık kodlar gelir). Bunun için benzer şekilde olanları değiştirmekte fayda var. Dosyaların en sonundaki uzantıyı sildiğimizde tanımlanamaz dosya simgesini alınacaktır ve sorunla karşılaşabilirsiniz, bunun için uzantısı olmalıdır.

Windows 7 ve Windows XP

  1. Denetim masasından yapmak için şu yolu izleyiniz: Başlat » Denetim Masası » Klasör Seçenekleri
  2. Herhangi bir klasörden yapmak istiyorsanız: Araçlar » Klasör Seçenekleri şeklinde aynı pencereyi açabilirsiniz.

Bu pencerede “Görünüm” sekmesine geliyoruz. “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğini boş bıraktığımızda(seçili olmazsa) dosyaların uzantıları gözükecektir. Seçtiğimizde ise bu görünüm kaybolacaktır.

Windows 8 ve Windows 10:

Üst menüde Görünüme tıklayın. Dosya uzantılarını göstermek ya da gizlemek için sağ tarafta yer alan Dosya adı uzantıları(File name extensions) işaretleyin veya işareti kaldırın.

Bazı dosya uzantıları

.txt Not Defteri
.doc/.docx Mikrosoft Office Word Belgesi
.xls/.xlsx 
Mikrosoft Office Exel Belgesi
.exe
 Program
.html / .htm / .asp / .aspx / .php
 Web Sitesi Dosyaları
.jpg / .jpeg / .bmp / .png / .gif 
Resim uzantıları
.psd Photoshop şablonu

5 YORUMLAR

    • Üst menüde Görünüm(View)’e tıklayın. Dosya uzantılarını göstermek ya da gizlemek için sağ tarafta yer alan Dosya adı uzantıları(File name extensions) işaretleyin veya işareti kaldırın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.