Hayalet Klasör Yapımı

4
578
Hayalet Klasör
Hayalet Klasör

Bilgisayarınızda bulunan size özel dosyalarınızı başkalarının görmemesini istemek ve saklamak en doğal haklarınızdan bir tanesi. Bu dosyalarınızı veya klasörlerinizi şifreleyerek incelenmesini engelleyebilirsiniz veya onun kadar gizli bir çözüm olmasa da hayalet klasör oluşturarak gizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Hayalet klasör, herhangi bir ismi ve resmi olmayan klasördür. Normalde klasör adına sadece boşluk yapıp kaydettiğinizde klasör eski adını alır, hayalet klasörde ise ismi gözükmez yani boş kalır.

Hayalet Klasör Oluşturmak

Klasör Adı Gizleme

  1. Öncelikle yeni bir klasör oluşturuyoruz, bunu masaüstü veya istediğiniz herhangi bir dizinde sağ tıklayarak Yeni » Klasör seçeneği ile oluşturabilirsiniz.
  2. Yeni klasör oluşturma esnasında ismini yazmak için klasör adı mavi seçili bir şekilde sizin herhangi bir isim yazmanızı bekliyor. Eğer yanlışlıkla kaydettiyseniz veya olan bir klasörün ismini silmek istiyorsanız klavyeden F2 tuşuna basarak veya sağ tıklayarak Yeniden adlandır diyebilirsiniz.
  3. Klasöre herhangi bir isim yazmak yerine Alt tuşuna basılı tutarak sırayla 2, 5, 5 tuşlarına basıyoruz. Böylece klasör adı kısmında bir boşluk eklendiğini göreceksiniz, ardından Enter tuşu ile kaydedebilirsiniz.

Klasör Resmi Gizleme

  1. Klasöre sağ tıklayarak Özellikler‘den Özelleştir sekmesine giriyoruz.
  2. Özelleştir sekmesinde “Simge Değiştir…” butonuna tıklıyoruz. “Simge Değiştir…” butonuna bastığımızda karşımıza simgeler geliyor ve oradan boş(bembeyaz, hiç bir şey bulunmayan alanlardan) bir yere tıklayarak seçiyoruz.
  3. Tamam butonuna tıkladığımızda klasörün resmi yani ikonu yok oluyor.

Hayalet Klasörü Nasıl Bulabilirim?

Hayalet klasörün olduğu dizinde CTRL + A ile tüm dosyaları seçerek veya onun olduğu kısımda fare ile seçim yaparak bulabilirsiniz.

Hayalet klasör yerine klasörü doğrudan gizlemeyi tercih ederseniz Klasör gizleme isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.