Mobil SEO

0
369
Mobil SEO
Mobil SEO

Mobil internet kullanıcılarının giderek artması ve arama motoru kullanımlarındaki payının önemli bir düzeye ulaşması, arama motorlarını da mobil algoritmaları yaratmaya itmiştir. Google tarafından 2014 yılında mobil siteler ile ilgili yapılan ilk büyük güncellemenin ardından, mobil uyumlu olmayan siteler, sıralamada düştüğü gibi, kullanıcı dostu mobil kullanım sunan siteler, arama sonuçlarında yükselmeye başladı. Bu durum, mobil SEO çalışmasının önemini ortaya koyduğu gibi, mobil cihazlar için arama motoru optimizasyonunu doğru yapan sitelerin arama hacmini artırdı.

İnternet Sitelerinde Mobil Uyumluluğun Önemi

Akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazlardan yapılan aramalarda, kullanıcının ulaşmak istediği bilgileri kolayca bulmasını sağlamak için websitelerinin mobil uyumlu olması ya da mobil uygulamaya sahip olması şarttır. Bunun yanı sıra, sitenin mobil SEO çalışmasının doğru yapılandırılması, mobil siteler arasında üst sıralara yükselmeyi sağlamaktadır. Masaüstü görünümde açılan websiteleri, mobilden bağlanan kullanıcıların işlem yapmasını zorlaştırdığı gibi, internet kullanımını artıracak ve flash uygulamalar gibi bağlantıları görememesine neden olmaktadır. Bu nedenle, kullanıcı odaklı bir mobil deneyimi sağlamak için websitelerinin mobil uyumlu olması şarttır.

Mobil Uyumlu Sitelerin Avantajları

Arama motorlarının mobilden yapılan aramalar için farklı sıralamalar sunması, internet sitelerinin mobil SEO çalışmasına duyduğu ihtiyacı artırmıştır. Mobilden giriş yapan kullanıcıların site içerisinde sorun yaşamadan dolaşabilmesi, e-ticaret sitelerinden kolaylıkla alışveriş yapabilmesi, üye olma ya da üye girişi gibi aşamaları rahatlıkla tamamlayabilmesi gibi kıstasları içeren mobil SEO çalışması, kullanıcılara daha iyi deneyim sunduğundan, sitede kalma süresini de artırmaktadır. Bu şekilde, mobil uyumlu siteler, arama sonuçlarında yükselmeye devam etmektedir.

Mobil SEO’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı telefon ve tabletler aracılığı ile arama yapan kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunabilmek için, sitedeki pop-up eklentilerinin iptal edilmesi, flash öğelerin kaldırılması ve responsive tasarım kullanılması gereklidir. Bunun yanı sıra, kullanıcıların mobil siteye doğru bir şekilde yönlendirildiğinden de emin olmak gereklidir. Mobil aramalarda daha iyi deneyim sağlamak için rich snippet ve breadcrumbs da kullanılabilir.

Mobil cihazlardan yapılan aramaların giderek artması, arama motorlarını algoritma değişikliklerine ittiği gibi, mobil aramalarda üst sıralarda yer almak için internet sitelerinin de mobil SEO çalışmalarında güncelleme yapmaları önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.