O Nobel Satıldı Ama…

2
358
DNA
DNA

Geçtiğimiz günlerde Satılık Nobel başlığı altında, DNA’nın çift sarmallı yapısını keşfeden James Watson’un 1962 yılında almış olduğu Nobel ödülünü satılığa çıkardığını anlatan bir yazıyı sizlerle buluşturmuştuk. Satışa çıkarılan Nobel ödülü New York Christie’s müzayedesinde açık artırma ile 4.8 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Watson ödülü maddi zorluklardan ötürü satışı çıkarmış ve hayatta olup Nobel ödülünü satan ilk bilim adamı olarak da adını tarihe yazdırmıştı. Aradan kısa bir süre geçti ve Rus iş adamı Usmanov yazılı bir açıklama yaparak “Benim fikrime göre, üstün bir bilim adamı başarılarının takdiri olarak verilen bir ödülü satmak durumunda kalması kabul edilemez” diyerek, ödülü 4.8 milyon dolara alan kişinin kendisi olduğu açıkladı. Ayrıca ödülü Watson’a geri iade edeceğini dile getiren Usmanov, böylece dünyanın görmezden geldiği bir durumu sahiplenerek, adından söz ettirmeyi başardı.

Usmanov
Usmanov

Usmanov, İngiliz Arsenal futbol takımının hissedarlarından, Ayrıca geçen yıl Sunday Times Gazetesi’nce İngiltere’nin en zengin iş adamı olarak ilan edilmişti.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.