PAC-Man’in 30. Doğum Günü

2
482
Pac-Man, Namco tarafından 1980 yılında yapılmış bir arcade oyunudur.
Pac-Man, Namco tarafından 1980 yılında yapılmış bir arcade oyunudur.

21 Mayıs 2010 tarihi itibariyle yıllardır zevkle oynadığımız Pac-Man oyunu 30 yaşına girdi.

Pac-Man, Namco tarafından 1980 yılında yapılmış bir arcade oyunudur. Oyunun Türkiye’de ilk olarak Atari 2600 kartuşları Dobişko etiketi olarak piyasa sürülmüştür. Oyun Japonya’da Puck-Man olarak çağrılıyordu. Fakat bazıları “P” harfini “F” yapınca, oyun Amerika’da Pac-Man olarak çıktı ve bu şekilde yayıldı. Oyunun amacı bir labirent içerisinde canavarlardan kaçarak tüm noktaları toplamaktır ve ödül yemleri alındığında canavarlarda kısa bir süreliğine yenilebilir. Ödül yemleri alındığında canavaları yerseniz hızlı bir şekilde kendi başlangıç noktalarına dönerler ve oradan süre tamamlandığında tekrar canavar olarak çıkarak sizin peşinizden gelirler. Oyun sitelerinin bir çoğunda mevcut, zorlanmadan bulabilirsiniz. Ayrıca bazı oyun yapımcıları oyunu düzenleyerek farklı şekillerde alternatifler sunuyor, orijinali ile aynı mantıkta onları da tercih ederek oynayabilirsiniz.

Google tarafından Pac-Man için hazırlanmış Doodle
Google tarafından Pac-Man için hazırlanmış Doodle

Google Süprizi

Google’de oyunun 30. yılına jest olarak Doodle alanında yer verdi ve ilk kez flash olarak bir oyun koydu. Bu da demek oluyor ki artık Flash ile hazırlanmış Doodle göreceğiz.

GÜNCELLEME: 01.06.2018

Pac-Man oyununun doğum gününü geçmesinin ardından ana sayfadaki Doodle alanından Pac-Man oyununu kaldırmış olsa da yapılan aramalarda oynanması için Flash yerine artık HTML5 ile Doodle erişimine izin veriyor (bilindiği üzere yakın zamanda bazı internet tarayıcıları Flash desteğini devre dışı bıraktığı ve HTML5 daha popüler oldu). Google’de Pac-Man araması yaparak veya bu bağlantı üzerinden sizde oynayabilirsiniz 🙂

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.