phpMyAdmin Yeni Veritabanı Oluşturma

0
409
phpMyAdmin
phpMyAdmin

Yazdığınız sisteme bir MySQL veritabanı eklemeniz gerektiğinde phpMyAdmin aracılığıyla kolayca ekliyebilirsiniz. Üstelik bilgisayarınıza WampServer yada alternatif bir tanesinden yüklediğinizde phpMyAdminde yüklü gelecektir. phpMyAdmin’e localhost’tan http://localhost/phpmyadmin adresinden ulaşabilirsiniz. Eğer port değiştirdiyseniz http://localhost:PORT/phpmyadmin adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca localhost’ta kurulu olan phpMyAdmin kullanıcı adı root şifresi yoktur. Kullanıcı adı kısmına root yazıp giriş yapabilirsiniz. Sitelerinizde ise panelinizde phpMyAdmin linkiyle size verilen kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Ve genellikle sitelerinizde yeni veritabanı oluşturmak için phpMyAdmin’e gerek kalmadan panel üzerinden oluşturabilirsiniz.

Yeni veritabanı oluşturmak için üstte bulunan menülerden Veritabanları‘na tıklayarak yeni veritabanı oluşturmak için gelen ekranı kullanabilirsiniz. Veritabanı oluştur yazısının hemen altında bulunan alana veritabanınıza vermek istediğiniz ismi girip hemen yanında bulunan Karşılaştırma alanından ise utf8_turkish_ci seçtikten sonra oluştur dedikten sonra veritabanı oluşacaktır.

Tablo oluşturmak içinse veritabanı oluşturduğunuz alanların altındaki listeden oluşturduğunuz veritabanı adına tıklayın. Karşınıza tablo oluşturmak için Tablo oluştur alanı geliyor Adı kısmına tablo adını yanına ise kaç sütun olacaksa adet yazmanız yeterli. Ardından girdiğiniz sütun adedi kadar satır gelicek karşımıza bu satırları doldurduktan sonra tablomuz hazır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.