WampServer Port Değiştirme

7
626
WampServer
WampServer

WampServer kurduğunuzda kolayca karşılabileceğiniz sorunlardan bir tanesi port hatasıdır. WampServer portunu kolayca değiştirebilirsiniz.Özellikle IIS veya Skype kullanıyorsanız WampServer portunu değiştirmelisiniz. WampServerde 80 portunu değiştirdiğinizde http://localhost/ şeklinde artık erişemiyeceksiniz. http://localhost:PORT/ şeklinde yeni erişim adresiniz olacak.

WampServer portunu değiştirmek için WampServer kurulu olan dizine giriyoruz (Genelde C:\wamp). Sonra sırasıyla bin-> apache-> Apache2.4.4-> conf klasörüne girmelisiniz. Apache2.4.4 klasörü yerine kullandığınız apache sürümü yazan klasöre girmelisiniz. Daha sonra conf klasörü içerisinde httpd.conf not defteri veya benzer bir programlama açmalısınız.

#Listen 12.34.56.78:80
Listen 80

bu şekilde 2 satır mevcut bu kodları bulduktan sonra Listen 80 yazan yerdeki 80 yerine kullanmak istediğiniz port değerini giriniz. Yeni girdiğiniz port değeride kullanılmamalıdır.

Ve localhost girişi için artık o portu kullanıcaksınız. Örneğin girdiğiniz port 8089 ise http://localhost:8089/

7 YORUMLAR

 1. youtube video açılmama sorunu vardı, sebebi olarak wampserver portu olarak gösteriliyordu. Bu yüzden denedim ama olmadı yardımcı olabilirmisiniz ? Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Youtube genellikle DNS yada hosts dosyasından ötürü açılmaz. Kullandığınız DNS sunucularını değiştirebilirsiniz eğer yine olmazsa C:\Windows\System32\drivers\etc klasörü içerisindeki hosts dosyasında eğer youtube ile ilgili satır varsa silin.

  • * Videoları flash ile izliyorsanız sürümü güncelleyin.
   * Tarayıcınıza kurduğunuz herhangi bir eklenti engelliyor olabilir, farklı tarayıcı ile deneyin.
   * Youtube playeri HTML5 olarak değiştirebilirsiniz (http://www.youtube.com/html5?hl=tr&gl=TR).
   * DNS ayarlarınızda problem olabilir. Bilgisayar üzerinde yapılan DNS ayarlarının yanında modem üzerinden de DNS tanımlanabilmektedir.
   * Hosts dosyanızda problem olabilir, hosts dosyanızı yedekleyip silin (C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts).

  • Öncelikle değiştirdiğiniz port başka bir yazılımla çakıştığı için aktif olmayabilir, aktiflik durumunu kontrol etmelisiniz.
   Eğer aktif durumda ise değiştirdiğiniz port ile giriş yaptığınızdan emin olmalısınız. Örneğin 8089 olarak tanımladığınızda http://localhost:8089/ üzerinden giriş yapmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.