Site Açacağım Ama Ne Sitesi Açmalıyım?

3
457
Ne sitesi açmalıyım?
Ne sitesi açmalıyım?

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte internet sitelerinde sayılarda artmıştır. İlerleyen teknoloji sonucunda artık internet sitesi oluşturmakta son derece basit hale gelmiştir. Kurumsal ve kişisel internet sitesinin yanında kazanç amaçlı internet siteleri de kolaylıkla oluşturulabilir ve neler yapılacağının alternatifleri oldukça fazladır. Bu yüzden siteniz eğer kendinizi/şirketinizi tanıtma amaçlı değilse alternatif oldukça fazla ve akla gelen ilk sorudur ne sitesi açmalıyım?

Hala ne sitesi açmalıyım aşamasında iseniz bunun sebebi birazda üşengeçliktir. Ne sitesi açacağınız konusunda biraz düşünerek detaylı araştırmalar yaptıktan sonra bir konu etrafında toplanılabilir. Yapılan araştırmalar birazda hayal gücü ile daha güzel bir yere ulaşabilir. Bu aşamada üşengeçlikten vazgeçip araştırmalara başlamalıyız çünkü daha yolun başı.

  • Öncelikle ilgi alanı belirlenmeli, çünkü süreç internet sitesini açmakla bitmiyor sonrasında içerik sağlamak ve kontrol etmek gerekli. Bilmediğiniz sektör risklidir.
  • Belirlenen ilgi alanında rakip analizi ve pazar payı araştırması

Öncelikli olarak bu iki maddenin belirlenmesi ve site ile ilgilenip vakit harcanması gerekiyor, “bir site açayım, ondan 3-5 kuruş kazanayım yeter” düşüncesi ile başlanan sitelere eğer yeterli emek harcanmazsa bir çoğu daha ikinci yıl ücreti ödenmeden kapatılıyor.

Hangi Alan Adını Alsam Acaba?

Site konusu belirlendikten sonra onun kadar zorlu bir süreç daha başlıyor. Hangi domaini yani hangi alan adını almalıyım?

Bu soru ile ilgili forumlarda her gün konular açılıp başkalarına fikirler soruluyor fakat her zaman bu da başarılı değil. Alan adı bulma esnasında kendi yaratıcılığınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ne Sitesi Açmalıyım?

  • Flash oyun sitesi açmayı düşünüyorsanız orada durun. Çünkü Google’de ilk sıralarda çıkan o kadar kaliteli oyun siteleri var ki sizin açacağınız site ilk 2 sayfaya bile çok zor girer.
  • Haber sitesi açmayı düşünüyorsanız eğer bu hayatınızda yapacağınız en saçma yanlışınız olur.Bana göre Google’de ilk 3 sayfaya bile zor girersiniz.Çünkü Milliyet,Hürriyet,Sabah ve daha sayamayacağım bir çok haber siteleri sizin önünüzdeki büyük engeller.
  • Genel forum açacaksanız hiç kendinizi yormayın.Çok yazık edersiniz.Artık genel forumların devri bitti.Ha diyorsanız tek bir konu hakkında forum açacağım neden olmasın?Mesela dikiş,nakış veya kara kalem vs…
  • Dizi-Film sitesi açacağım diyorsanız bunda da pek şanslı olduğunu düşünmüyorum.Şu anda Google’de ilk sıraları ele geçirmiş o kadar film ve dizi sitesi var ki yani bunların yanında ne kadar şansınız olabilir bilemiyorum.
  • Blog açacağım diyorsanız işte buna sıcak bakıyorum.Çünkü insanlar blog yazılarını okumayı sever.Tabi blog yazarlığı deyince aklınıza ne geliyor?Benim aklıma tamamen özgün kendi ağzımızdan yazdığımız yazılarımızı yayınladığımız genellikle kişisel sitelerimizdir. Şimdi burada da takılıyor insan.Kişisel blog mu yoksa genel blog mu?Yani bana sorarsanız kişisel yazılar yazın derim.Çünkü bende dahil insanların bir anılarını güzel geçirdikleri bir günü yazıya dökerek bizlere sunması ve benim o yazıyı okumam bana ayrı bir haz verir.

Bu yazılanları iyice okuyup ona göre bir site açmaya karar verin.Tabi istediğinizi açmakta özgürsünüz size bir şey diyemeyiz.Kim bilir öyle bir site açarsınız ki diğer siteleri tahtından edebilirsiniz…

3 YORUMLAR

  1. bu yazıyı okuyunca ne sitesi açmam gerektiği konusunda daha karasız kaldım 🙂 açılacak olan site kendine özgü olursa her site belli bir ziyaret çekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.