Toyota’dan Geleceği Şekillendiren Proje: Mirai

0
429
Toyota Mirai
Toyota Mirai

Toyota tarafından yapılan bir açıklama resmen geleceğe yön verecek nitelikte diyebiliriz. Mirai ile sektörün gidişatını değiştirecek bir işe imza atan Toyota, geleceğin en önemli enerji kaynaklarından bir tanesi olarak gösterilen hidrojeni, elektrik enerjisine çeviren bir motor sistemini spor bir tasarım olan Mirai üzerine uygulayarak satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Mirai’nin en dikkat çeken özelliği çevreci olması, hidrojen ile çalışan Mirai, yakıtı elektrik üretmek için harcıyor. Aynı zamanda bir arabadan beklenen konforun tam anlamı ile sağlanması ve bunu yeni nesil spor arabaların tasarımı ile desteklemesi ise Mirai bu kadar çekici kılan özellikleri arasında gösterebilir. Mirai, Toyota Yakıt Hücresi Sistemi ile Yakıt Hücresi Teknolojisinin birleştirilmesi sonucu ortaya çıkmış, hibrit bir modelleme. Mirai bu sayede içten yanmalı motorlardan daha üstün enerji verimliliği sağlama özelliğine sahip. Karbondioksit salınımı ise sıfır.

Yeni jenerasyon otomobillerin izlerini taşıyan Mirai, tasarımı ile de övgüyü hak ediyor. Düşük ağırlık merkezi, sessiz motor ve oksijen esaslı hücre soğutma sistemi ile gayet şık bir tasarıma sahip. Ağırlığı 1.850 ton olan Mirai, 4 bin 890 milimetre uzunluğa ve 535 milimetre yüksekliğe sahip. 100 kilometrelik hıza 9.6 saniyede çıkabilen motorunun maksimim hızı ise saatte 178 kilometre.

Geleceğin teknolojisini şu an üzerinde taşıyan Mirai ilk olarak Japonya’da Aralık ayında satışa çıkarılacak. Daha sonra İngiltere, Danimarka ve Almanya’ya 2015 yılından itibaren satışlar başlayacak. Avrupa’da belirlenen ülkelere ise Mirai, 2017 yılında merhaba diyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.