Yürürken Elektrik Üreten Bir Ayakkabınız Olsaydı?

0
388
Yürürken elektrik üreten ayakkabı
Yürürken elektrik üreten ayakkabı

Alman araştırmacılar yürürken açığa çıkan enerjiyi elektrik enerjisine çevirmeyi başaran bir ayakkabıya imza attı ve giyilebilir teknoloji ürünlerinin belki de en büyük sorunu olan şarj problemine gelecek vadeden bir çalışmaya hayat verdiler. İşte yürürken elektrik üreten ayakkabı hakkında detaylar…

HSG-IMIT araştırma merkezinden yapılan açıklamada “Adım Toplayıcı” olarak adlandırılan bir sistemin yürürken açığa çıkan kinetik enerjiyi, ayakkabının içerisine yerleştirilen bir mekanizma sayesinde elektrik akımına çeviriyor. Mekanizmada sabit duran bir bobin ve mıknatıslar sayesinde çevirme işlemi 3-4 miliWatt aralığında enerji üretimi gerçekleştiriyor. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin bu seviyede bir enerji miktarı ile şarj edilebilmesi söz konusu değil, ancak yapılan araştırma geliştirme çabaları tam da bu noktayı hedef alıyor. Üretilen enerji miktarının artırılabilirliği konusuna yoğunlaşan araştırmacılar bakalım önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmelere imza atacak?

Giyilebilir teknoloji ürünleri adına umut verici bir gelişme olan bu ayakkabı, belki de yakın bir gelecekte şarj sorunu olan tüm küçük cihazların yeni sağlayıcısı konumuna gelecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.