Hamamböceğinden Biobotlara

0
376
Biobot
Biobot

Türk bilim adamlarından tartışma konusu olacak bilimsel bir araştırmada gelişmeler bilim otoritelerinin gözlerinin bu alana çevrilmesine neden oldu. Dr. Alper Bozkurt’un de içerisinde yer aldığı bir grup araştırmacı hamam böceğinin beynine küçük bir kart entegrasyonu sağlayarak, hamamböceğine belirli frekanslar göndererek yönlendirmeyi başardı.

Hamam böceğinin bu frekanslar ile beyin kısmına ulaşmaya başaran araştırmacılar hamamböceğini öldürmeden biobota çevirdi diyebiliriz. İkili bozuk para ve küçük bir kartın hamamböceğinin sırtına takılmasıyla geliştirilen bu yöntem eğer daha fazla ilerleme kaydedilirse birçok alanda kullanılabileceği belirtiliyor. Akut kurtarma girişimlerinde insan hayatını kurtarabileceklerini dile getiren araştırmalar aynı zamanda yeni bir tartışmanın fitilini de ateşlediler.

Böcek dahi olsa, canlı bir varlığı bu anlamda değiştirmeleri birçok kesim tarafından tepki görse de bilim adına yapılan bu çalışmanın ileride ne gibi sonuçlar getireceği ise merak konusu oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.