Bir Telefon Tuvaletten 18 Kat Daha Nasıl Pis Olabilir?

0
458
Bakteri
Bakteri

Başlıktaki sorunun cevabı oldukça basit, telefonlarınızı düzenli olarak temizlemez ve bazı önlemler almazsanız telefonlarınızın yüzeyinde ve aralarında oluşan bakteriler tuvalet ortamında oluşan bakterilerden 18 kat daha fazla bir hal alarak sağlığınızı tehdit edecek boyutlara gelebiliyor.

İngiltere’de Surrey Üniversitesinde bu anlamda ciddi çalışmalar yapılmakta, Üniversite’den gelen açıklamalar ise şu yönde ‘Cep telefonlarımıza yediğimiz ve içtiğimiz şeylerden dahi bakteri bulaşabilmekte, Bunların çok az bir kısmı yararlı ancak büyük çoğunluğu zararlı bakteriler ve önlem alınmazsa, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir’ deniliyor. Üzerinde tuş olan modellerin bu anlamda bakterilere daha müsait ortamlar hazırladığını unutmayalım. Aslında dokunmatik olan modeller de farklı değil. Kulağımız ve ellerimizle devamlı haşır neşir olan ekranları sıkça spreylerle temizlememiz gerek. Buna üşenen arkadaşlar için bir kaç firma akıllı bir girişim gerçekleştirerek, antibakteriyel filmler üretmiş, bunu göz ardı etmemekte fayda var.

Bakterileri gözle göremediğiniz için vereceği zararları küçümsemek gibi, bir yanılgıya düşmeyin, sağlık elden gittikten sonra hiç bir önlem, sağlığınızı geri getirmek için yeterli olmayabilir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.