Modanın Abc’si

1
496
Modanın Abc'si
Modanın Abc'si

Moda toplumda yaygın olarak bilenin aksine sadece giyim üzerine yoğunlaşmış değildir. Moda giyim üzerine olduğu kadar sanat, edebiyat, meslek ve çeşitli eğlenceleri de kapsayabilecek bir davranışlar topluluğudur.Moda, belirli bir süre içerisinde toplum tarafından beğeni gören herhangi bir şeye karşı aşırı beğenme ve onu yaşatma durumudur. Örneğin bundan bir kaç yüzyıl önce yüksek yapılı binalar yokken günümüzde aşırı bir şekilde yüksek katlı binalar, gökdelenler inşa edilmektedir. Gene günümüzden yetmiş, seksen yıl önce kot pantolon hiç kimse tarafından giyilmezken bugün neredeyse her kesimden insanın vazgeçilmezleri arasındadır.

Peki moda insanlar arasında hızlı bir şekilde nasıl yayılır diye soracak olursak şöyle açıklayabiliriz; modayı belirleyen belli başlı dünyaca bilinen ünlü şehirler vardır. Bunların başında İngiltere’nin, Londra’sı Fransa’nın Paris’i, İtalya’nın Roma’sı gelir. Bu şehirlerde yapılan defileler, fuarlar ve belli başlı tanıtım organizasyonları ile dünya çapında etkili olacak moda konuları ve türleri belirlenir.

Moda aslında insanların yaşadığı zaman aralıkları da kendilerini iyi hissettirebilecek onları gevşetebilecek her şeyi kapsar. İnsanlar arasında yaygın bir diğer yanlışta modanın pahalı olan şeylere sahip olmak gerektiği algısıdır. Halbuki moda bazen çok küçük bir şey de olabilir. Yani moda insanın o an ya da o dönemlerde değer verdiği herhangi bir şey olabilir.

Moda değişen dünya düzeninde statik bir durumda değildir ve insanın her an değişimine bağlı olarak değişir yani insan değiştikçe moda da değişir.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.