Diş Beyazlatmak İçin Öneriler

0
392
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Sigara, kahve ve asitli içecekler dişlerin sararmasına neden olur. Kullanılan bazı ilaçlar ya da genetik faktörler de dişlerin sararmasının nedenleri arasındadır.

Çoğu insan sabah kalkar kalkmaz dişlerini fırçalar ve bir daha gün içinde fırçalama işlemini tekrarlamaz. Bu da yiyecek artıklarının diş minelerinin üzerinde bir plak oluşturmasına sebebiyet verir. Her yemekten sonra diş fırçalama alışkanlığı kazanmak çok önemlidir.

Diş beyazlatmada en eski yöntemlerden birisi de karbonat kullanmaktır. Birçok diş macununda da kullanılan karbonat dişlerin beyazlamasında oldukça etkilidir. Ayrıca karbonat ağızdaki bakterileri de öldürür ve diş taşlarını temizler.

Fazla bilinmese de gliserin de iyi bir diş beyazlatıcıdır. Yine gliserinin bakterileri öldürme özelliği de bulunmaktadır ve böylece diş çürümelerini önler.

Sirke de diş beyazlatmakta kullanılan doğal ürünlerden biridir. Bir tatlı kaşığı karbonatı, bir çay kaşığı sofra tuzuyla karıştırıp, içine birkaç damla sirke katarak, dişlerinizi bunula fırçalayıp beyazlatabilirsiniz. Ama içerdiği asit nedeniyle aşındırıcı bir özelliğe sahip olan limonu asla dişlerinizde kullanmayın.

Çilek de fazla bilinmeyen ama diş temizleme özelliklerine sahip bir meyvedir. Çilek plak oluşumunu engeller. Çileği karbonatla karıştırarak haftada bir kez kullanmanız önerilmektedir. Çünkü sık kullanımda diş mineleri zarar görebilir.

Zeytini tuzlu suda bir saat kadar bekletip, bu su ile gargara yapmak da dişlerin beyazlamasını, ağızdaki bakterilerin temizlenmesini sağlar ve diş eti kanamalarına faydalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.