Tarım Hormonları ve Zararları

0
385
Meyveler
Meyveler

Sevdiğiniz meyve ve sebzelerin nasıl yetiştirildiği hakkında ne kadar bilginiz var? Bu yiyeceklerimize salınan hormonları ve bu hormonların yan etkileri hakkında yeterli bilginiz var mı? Ne kadar sağlıklı besleniyoruz?

Meyve ve sebzeler hayatımızı sürdürebilmek için vazgeçilmez yiyeceklerimizdendir. Tarım sektörü günümüzdeki nüfusun sebze ve meyve ihtiyacını neredeyse karşılayamıyor bu sebeptendir ki yiyeceklerimizin içerisine hormonlar ilave ediliyor. Organik tarım, pahalı, zor ve nüfus için yavaş bir üretim seçeneği olarak maalesef yok oluyor, insanlara sebze ve meyve yetiştirebilmek adına tarımcılar bu yiyeceklere hormon ilavesi yapıyorlar. Bu durum ürünün hızlı büyümesine yol açıyor. Hormon çocuklar için çok zararlı bir konumdadır çünkü insan çocuk evresinde gelişir. Bu gelişim sırasında vücuda dışarıdan hormon alınması sonucunda bazı aksaklıklara ve hastalıklara yol açabiliyor. Genç kişiler içinse hafıza kaybı ve geç gelişim gibi sorunlara neden olabiliyor hormon kullanımı. Yaşlılar üzerinde ise ömür kısaltmak dışında fazla bir yan etkisi görülmüyor fakat insanların erken ölmesine sebep oluyor.

Sizlere iki tavsiyemiz var. Birincisi bu hormonlu tarım için çevrenizi ve en başta kendinizi bilinçlendiriniz. İkincisi ise imkanınız var ise kendi bahçenizde kendi meyve ve sebzenizi yetiştirin. İnsan dünyaya bir kere gelir, sağlıklı yaşamanın değerini iyi bilin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.