NFC Nedir?

0
411
NFC
NFC

NFC, günümüzde yaygınlaşmaya başlayan bir kablosuz iletişim ağıdır. NFC’nin açılımı “Near Field Communication” dur. Türkçe karşılığı ise ‘’Yakın Alan İletişimi’’dir. NFC, günümüzde sıklıkla telefonlarda karşımıza çıkan yeni nesil bir kablosuz bağlantı aracı olarak kullanılmaktadır.

NFC kullanarak hızlıca dosya alışverişi yapabilir, temassız ödemeler yapabilirsiniz. Dosya aktarımı yapılabilmesi için iki cihazın yakınlaştırılması ve bir biri ile temas ettirilmesi gerekmektedir. Bu mesafenin maksimum aralığı 10 cm olarak kısıtlatılmıştır. NFC ile Bluetooth’a göre çok daha hızlı dosya aktarımı sağlamak mümkündür. Ayrıca günümüzde NFC ile ödeme de yapılabilmektedir. Henüz ülkemizde yaygınlaşmış bir özellik olmasa da NFC Dünya çapında çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Mobil platforumlara baktığımızda ise bu teknoloji Android, Windows Phone ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar üzerinde kullanılmaktadır. Son olarak belirtmek istiyoruz ki; Apple, NFC sistemine iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modeli ile geçmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.