Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

0
446
Suya düşen telefon nasıl kurtarılır?
Suya düşen telefon nasıl kurtarılır?

Cep telefonu kullanmayan yoktur bu devirde. Cep telefonları hayatımızda önemli bir yere sahip. Tüm iletişimlerimiz cep telefonlarımız sayesinde oluyor. Piyasaya çeşit çeşit cep telefonları sürülüyor. Peki, hiç cep telefonunuz suya düşerse nasıl onarabileceğinizi düşününüz mü? Herkesin aklında sadece tek cümle kazınmış durumda… ”Suya düşen telefon bozulur.”

Suya düşmüş bir telefon neden bozulur ki? Belki de bozuk dediğiniz telefon hala çalışıyor bir durumdadır? Suya düşen bir telefon anında fark edilirse bozulma şansı az olur çünkü henüz telefonun her yerine su girmeden telefon su içerisinden alınabilir. Telefonun ıslak yerlerini ise hemen bir alet bularak kurutarak telefonunuzu kurtarabilirsiniz, denemenin zararı olmaz. Hiç bir şey yapamayacağınızı düşünüyorsanız telefonunuzu hemen bir telefoncuya götürerek telefonunuzun kurtulma şansını artırabilirsiniz.

İlk olarak bataryayı çıkardıysanız ve harici aksesuarlar kullanıyorsanız(sim kartı, kalem, kılıf, vb. )derhal çıkartınız. Çünkü çıkartmamanız durumunda telefonun çalışma ihtimali daha da düşecektir.  Harici aksesuarlarınızı çıkardıktan sonra telefonunuzu kurutun. Bu sayede telefonunuzun nem oranını düşürmüş olacak, çalışma ihtimalini de yükseltmiş olacaksınız. Bu işlemi uygularken de dikkat etmeniz gereken bir başka husus telefonunuzun kuruluğundan emin olmanızdır.  Tüm bu şartları yerine getirdiyseniz eğer imkanınız varsa telefonu ısıtacak bir kaynak bulunuz. Bu kaynaklar güneş, ısıtıcı cihazların kasaları, hatta bilgisayarınızın ısınmış adaptörü dahi olabilir. Bu adımları uygularken de her ne kadar kuruluğundan emin olsanız da ısıtırken bir sorunun oluşmaması için bir peçetenin üstüne telefonunuzu koyun.   Artık son olarak yapmanız gereken şey beklemeniz olacak. Zaman içerisinde telefonunuz yeterli kuruluğuna kavuştuktan sonra telefonunuzu oda sıcaklığında 6 saate yakın bir şekilde tutun.

Unutmayın, genellikle telefon suya düştüğü an bozulmaz eğer suda uzun süre kalırsa bozulur…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazın.